מערכות השקייה


בכל הנוגע להשקיית צמחים, עלינו לשאול מספר שאלות חשובות על מנת לייעל את התהליך, משום שממלכת הצמחים מגוונת מאוד והתנאים להם זקוקים הצמחים שונים ומגוונים - החל מכמות האור, סוג האדמה, סוג האקלים המתאים לגידולם, וכלה בכמות המים להם זקוק כל צמח. כמו כן, קיים הבדל עצום בין מערכות השקיה פרטיות הנועדו בעיקר לטיפול בגינות ביתיות, לבין מערכות השקיה ציבוריות הנועדו למגזר החקלאי.

מערכות השקיה למגזר הפרטי
תכנון נכון של מערכת השקיה בגינה הוא הכרחי לשמירה על הצמחיה שלכם, וחייב להיעשות באופן מקצועי ומדויק אשר מותאם לסוג הצמחיה שבחרתם ומקורות המים הרלוונטים לה, לאופי גינת הנוי שלכם, לאקלים ולתנאי השטח. תכנון מערכת השקיה ודישון היא קריטית כבר בשלבים המוקדמים של תכנון הגינה משום שהיא המפתח להתפתחות גינה ראויה, והי זו שתשפיע על איכות הצמחים ופריחתם. בנוסף, יש לזכור כי לתכנון הצנרת יש משקל חשוב ועליכם להתאימה לגינתכם, הן מבחינת סוג החומר ממנו עשויה והן מבחינת הקוטר שלה, תוך התחשבות במבנה השטח. שסתומי בקרת מים ובחירת הבקר הראשי השולט על אספקת כמויות המים והדישון לגינה, מהווים מרכיבים הכרחיים בבניית מערכת השקיה יעילה ומתקדמת אשר תביא לחסכון ניכר בתצרוכת המים תוך שמירה על גינה ירוקה, בריאה ופורחת. בבואנו להתקין מערכת השקיה, רצוי להיוועץ עם איש מקצוע מומחה שיוכל להמליץ על הפתרון האידיאלי ביותר עבורכם בהתאם לתקציבכם. מלבד השקיה בהמטרה, אחת השיטות הנפוצות להשקיה היא השקיה בטפטוף, אשר משחררת מים באיטיות ובזרמים קטנים היישר אל שורשי הצמחים דרך טפטפות הנמצאות מעל פני הקרקע או מתחתיה.

מערכות השקיה בחקלאות

הטפטפת ושיטת ההשקיה המבוססת עליה הומצאו על ידי המהנדס הישראלי שמחה בלאס בסוף שנות ה-50, ונחשבות לפטנט ישראלי ולפריצת דרך חשובה בתחום החקלאות המודרנית. כיום מיוצרות מערכות ההשקיה בטפטוף על ידי חברות רבות בעולם, בעוד לישראל יש חלק מרכזי בפיתוחן ובייצורן. המצאת הטפטפות הביאה למהפכה עולמית בשיטות ההשקיה והדישון, והובילה לחיסכון אדיר במים ולהגדלת היבולים. כיום, החקלאות צורכת בין 60% ל-70% מהמים הנצרכים בעולם. רב מדינות העולם מנהיגות מדיניות של משטר חיסון במי השקיה. אף על פי כן, שוק ההשקיה העולמי ממשיך לצמוח בכ-10% מדי שנה. בישראל, ההשקיה החקלאית היא בעלת קצב הצמיחה המהיר ביותר בתעשיית טכנולוגית המים. האקלים החם בישראל מהווה אתגר בכל הנוגע לחקלאות ולכן מושקעים מאמצים רבים בחקר הנושא ומציאת אלטרנטיבות. תעשיות ציוד השקיה פיתחו טכנולוגיות חדשות כגון: השקיה בטפטוף, שסתומי בקרת מים אוטומטיים, מתזים וממטרות עם שחרור מים נמוך.

חיסכון במים - ערך עליון

ידוע כי מצב המים בישראל אינו מזהיר, ועל כן חיסכון במים הפך להיות ערך מוביל הן בתעשיית החקלאות והן בסקטור הפרטי. כתוצאה מכך, תחום ההשקיה נמצא בצמיחה מתמדת וחיפוש אחר חידושים טכנולוגים לייעול ההשקיה תוך צמצום צריכת המים. חברות ישראליות נחשבות למובילות בתחום זה, וגורמים מקצועיים מעריכים כי הן תופסות כ-30% מנתח השוק העולמי של השקיה בטפטוף ומיקרו השקיה.l